Zaljubljen u tri naranÄe u povodu premijere u Hrvatskom narodnom kazaliÅ”tu u Zagrebu Slavni ruski skladatelj Sergej Prokofjev (1891-1953) roÄen je u manjem ukrajinskom mjestu SonÄivka, tada sastavnom dijelu velikog Ruskog carstva, u imuÄnoj obitelji koja mu je omoguÄila dobru naobrazbu.
PiŔe: Marija Barbieri, KLASIKA.hr
Slavni ruski skladatelj Sergej Prokofjev (1891-1953) roÄen je u manjem ukrajinskom mjestu SonÄivka, tada sastavnom dijelu velikog Ruskog carstva u imuÄnoj obitelji koja mu je omoguÄila dobru naobrazbu. OkuÅ”ao se u svim glazbenim vrstama i na svima je ostavio djela trajne vrijednosti. Ipak, posebno ga je privlaÄila glazbena scena, opera i balet. PredloÅ”ke je nalazio u velikim djelima svjetske književnosti. Tako je opera Zaljubljen u tri naranÄe koju je skladao 1919. u ranoj i najradikalnijoj fazi svojega stvaralaÅ”tva, nastala prema istoimenoj komediji ā L’ amore delle tre melarance ā venecijanskog komediografa Carla Gozzija (1720-1806). (Usput budi reÄeno, Gozzi je 1740. stupio u vojnu službu i Äetiri godine proveo u Dalmaciji.) Gozzijeva komedija parodija je na stil dvojice njegovih suvremenika, Carla Goldonija i Pietra Chiarija te svojevrstan odgovor na Goldonijeve realistiÄke komedije. Gozzi je u svoju komediju uveo nadnaravne i mitske elemente koje upotrebljava u svrhu satire. Komedija je izvedena 1761. i postigla je golem uspjeh. Gozzi je bio veliki pobornik commedie dell’ arte, ali za razliku od njezine osnovne karakteristike ā improvizacije ā tekstovi njegovih scenskih djela u cijelosti su fiksirani. Poslije je naÅ”ao nadahnuÄe u bajci. Nastala je tako Turandot, koju je Schiller preveo a Goethe 1802. postavio na scenu u Weimaru. PoÄeo je pisati i tragedije, ali uspjeh NaranÄi nije se ponovio.
ProÅ”lo je stoljeÄe i pol od nastanka Gozzijeve komedije Zaljubljen u tri naranÄe do njezine obradbe koju je priredio slavni ruski redatelj Vsevolod Meyerhold (1874-1940). U njoj je naÅ”ao ishodiÅ”te za oblikovanje vlastite vizije kazaliÅ”ta koje bi se temeljilo na viÅ”eznaÄnosti i slojevitosti commedie dell’ arte. To Meyerholdovo viÄenje teatra potpuno je obuzelo Prokofjeva, i kad je dobio poziv upravitelja Chicago Opera Association (ÄikaÅ”kog opernog druÅ”tva) dirigenta Cleofontea Campaninija (1860-1919) da za nj sklada operu, uzeo je Meyerholdov divertissment u dvanaest slika s prologom, epilogom i tri intermezza kao osnovu svoje opere. NevjeÅ”t engleskom jeziku odluÄio se za libreto na francuskom s naslovom L’ amour des trois oranges. I ta satiriÄka opera u tradiciji commedie dell’ arte s dozom nadrealizma praizvedena je u Auditorium Theatreu u Chicagu 30. prosinca 1921. U tadaÅ”njem Sovjetskom Savezu, izvedena je 1926. Od tada je poÄela ulaziti u repertoar i u velikoj je mjeri odredila smjer kretanja suvremene glazbe i modernoga poimanja operne umjetnosti. Svojom jednostavĀnoÅ”Äu, duhovitoÅ”Äu i osobitim stilom stekla je mnoge poklonike diljem svijeta. Radnja te glazbene farse donosi priÄu o princu, sinu kralja Trefa, kojega je zla vjeÅ”tica Fata Morgana zaÄarala melankolijom. Melankolija se može izlijeÄiti samo smijehom. Nakon mnogih peripetija, smijeÅ”nih i tužnih dogodovÅ”tina te ljubavnih zapleta, Princ je na kraju osloboÄen prokletstva.
Opera Hrvatskog narodnog kazaliÅ”ta u Zagrebu predstavila je operu Zaljubljen u tri naranÄe 4. listopada 1970. Bila je to velika predstava zagrebaÄke Opere u prijevodu Stanka GaÅ”paroviÄa pod ravnanjem NikÅ”e Bareze u režiji Koste SpaiÄa, scenografiji Berislava DeželiÄa s kostimima Inge KostinÄer i u koreografiji Miljenka VikiÄa. Postigla je velik uspjeh. Opera HNK-a Split izvela je operu Zaljubljen u tri naranÄe na otvorenju 34. Splitskog ljeta, 15. srpnja 1988., pod ravnanjem Vjekoslava Å uteja u režiji Tamasa Ferkaia, scenografiji Philipa Granita s kostimima Marije Žarak u koreografiji ViÅ”nje ÄorÄeviÄ. Poslije gotovo pola stoljeÄa, 17. veljaÄe 2017., Opera Hrvatskoga narodnog kazaliÅ”ta u Zagrebu opet Äe premijerno izvesti operu-farsu Zaljubljen u tri naranÄe pod ravnanjem NikÅ”e Bareze i u režiji KreÅ”imira DolenÄiÄa. Razigranu i bajkovitu scenografiju te neobiÄnu kostimografiju s mnoÅ”tvom duhovitih elemenata potpisuje mladi engleski umjetnik Simon Bejer, kojemu je poslije uspjeÅ”nih suradnji s velikim kazaliÅ”nim kuÄama diljem Europe ovo prvi angažman u zagrebaÄkom HNK-u.
Veliki operni ansambl predstave Äine: Luciano BatiniÄ / Berislav PuÅ”kariÄ (Kralj Tref), Michael Hendrick / NikÅ”a RadovanoviÄ (Princ), Sofia Ameli GojiÄ / Dubravka Å eparoviÄ MuÅ”oviÄ (Princeza Clarice), Davor RadiÄ (Leandro), Ladislav VrgoÄ (Truffaldino), Ljubomir PuÅ”kariÄ (Pantalone), Ozren BiluÅ”iÄ (Tchelio), Ivanka Boljkovac / Tamara FranetoviÄ Felbinger (Fata Morgana), Tanja Ruždjak (Princeza Ninetta), Martina Menegoni (Princeza Linetta), Iva KruÅ”iÄ (Princeza Nicoletta), Cecilija Car / Helena LuciÄ Å ego, (Smeraldina), Vitomir Marof (Farfarello), SiniÅ”a Å tork (Kuharica), Božimir LovriÄ (Majstor ceremonije) i Ivica TrubiÄ (Herald). Sudjeluju orkestar i zbor HNK-a u Zagrebu. Opera Äe se izvoditi na hrvatskome jeziku.
Ā© Marija Barbieri, KLASIKA.hr, 13. veljaÄe 2017.
(zahvaljujemo Propagandi HNK-a u Zagrebu)
http://klasika.hr/index.php?p=article&id=2310